Prográmma

PROGRÁMMA – Sámegiela ja sámi girjjálašvuođa symposia Romssas 2.-3.2.2016

Ođasmahtton: 1.2.2016 Fuomáš ahte prográmma sáhttá rievdat!

Váldolatnja: Auditoria 2, Teorifágagárdima viessu 1, UiT Norgga árktalaš universitehta, Romsa
Liigelatnja: Oahpahuslatnja TEO-H1 1.325, UiT Norgga árktalaš universitehta, Romsa

Seamma vahku go sámesymposia lágiduvvo, de lágiduvvojit maiddái čuovvovaš kulturdáhpáhusat Romssas: Nordlysfestivalen ja Sámi vahkku.

Disdat guovvamánu 2. beaivve 2016

8.30 – 9.00 Registreren
9.00 – 9.15 Rahpan
9.15 – 10.00 Bovdejuvvon logaldalli Hanna Outakoski: Sámegielat čálamáhtu máŋggat hástalusat Ruoŧas
10.00 – 10.30 Lene Antonsen, Trond Trosterud, Marja-Liisa Olthuis, Ciprian Gerstenberger, Erika Sarivaara, Miina Seurujärvi ja Francis M. Tyers: Dihtorjorgaleami hástalusat – Davvisámegielas anárašgillii / Tiätumaašinjurgâlem háástuh – Orjâlâškielâst anarâškielân
10.30 – 10.45 Gáfeboddu
10.45 – 11.15 Berit Anne Bals Baal: Máná árra prosodiijalaš sánit
11.15 – 11.45 Linda Wiechetek: Valeanssat ja valeansačuolmmat grammatihkkadivvumis
11.45 – 12.15 Lena Romsdal Hætta: Huma huma sámegiela
12.15 – 13.15 Beaiveborran
Auditoria 2  Latnja TEO-H1 1.325
13.15 – 13.45 Johanna Johansen Ijäs: Giellaoččodeaddji máná gohččun- ja gieldinvuogit Hanna Helander: Máilmmis dása – mátki iešvuhtii: Gárggiidanmuitalus, rumaš ja luonddumetaforat Inger-Mari Aikio poesiijas
13.45 – 14.15 Inger Katrine Juuso: Oaidnemeahttun báikenamat – njuoraid namat ja mo daid gávdná Vuokko Hirvonen: Pedar Jalvvi bálggis vuosttas sámegielat girječállin Suomas
14.15 – 14.45 Marjatta Jomppanen: Davvisámegiela vearbagenetiivva morfologiija, syntáksa ja semantihkka Hanna Mattila: Giella, luondu ja olmmoš Áillohačča divttain
14.45 – 15.00 Gáfeboddu
15.00 – 15.30 Maja Lisa Kappfjell, Sandra Nystø Rahka, Sjur Nørstebø Moshagen ja Thomas Omma: Hástalusat meattáhusmodeallain davvi-, julev- ja máttasámi čállindárkkistanreaiddus ja buohtastahttin iežá gielaid čállindárkkistanreaidduiguin
15.30 – 16.00 Eino Koponen: Nuortalašgiela komparašuvdna: variašuvdna ja normeren
16.00 – 16.30 Anni Magga-Eira: Sosioonomastihkalaš guorahallan báikenamaid vuođđoosiid variašuvnnain
17.00 Gaskabeaivvit/symposiastallan Ártnas, universitehta sámi kulturviesus. Niillas Holmberg guoimmuha.

Gaskavahkku guovvamánu 3. beaivve 2016

9.00 – 09.45 Bovdejuvvon logaldalli Veli-Pekka Lehtola: ”Dego livččen oaidnán iežan.” Sámi girjjálašvuođa hástalusat ođđa jahkeduháhis
09.45 – 10.15 Satu-Marjut Nieminen: Giellalávgunoahpahus Ohcejohnjálmmi skuvlii! Muhto mo?
10.15-10.30 Gáfeboddu
Auditoria 2  Latnja TEO-H1 1.325
10.30 – 11.00 Berit Margrethe Oskal: Garra boját ja fiinna nieiddat – Heteronormativitehta sámi čáppagirjjálašvuođas Marja­Liisa Olthuis, Erika Sarivaara, Ciprian Gerstenberger ja Trond Trosterud: Čyeti čälled anarâškielân ‘100 writers for Aanaar Saami’ – Kirjálistemohjelm huksim uhkevuálásii kielâ várás
11.00 – 11.30 Nils Oskal: Persovnnalaš  etihka, oktasaš morála ja oskkoldaga gaskavuođat Anders Bæra (1825-1882) ja Lars Hætta (1834-1897) jurdagiid vuođul Jonna Palovaara: Sámegielaid váikkuhusat suomagiela davimus suopmaniin
11.30 – 12.00 Ilona Rauhala: Buorit, bahát ja romes adjektiivvat DigiSápmi-korpusa sagastallamiin Magreta Sara: Davvisámegiela gielladili guorahallan Anára ja Eanodaga gielddain
12.00-12.45 Beaiveborran
12.45 – 13.15 Jussi Ylikoski: Tē lijen sōmes pālen ai aktan saijesne sāmi’: Fuomášumit ubmisámegiela ja dan boarráseamos giellačájánasaid birra
13.15 – 13.45 Aino Valovirta ja Sierge Rasmus: Fuomášumit Máinnashearggi gielas
13.45 – 14.15 Taarna Valtonen: ”Báiki báikki manjis”: Báikenamat Nils-Aslak Valkeapää diktaduojis Beaivi, Áhčážan
14.15-14.20 Gáfeboddu
14.20 – 15.20 Ásahusaid stáhtusraporteren ja ságastallan:

Hanna Outakoski, Ubmi universitehta
Marjatta Jomppanen, Oulu universitehta
Mai Britt Utsi, Sámi allaskuvla
Harald Gaski, UiT Norgga árktalaš universitehta

Boahtte symposia.

15.20 Mannet dearvan

Sámesymposia abstrávttat 2016-02-01 (pdf-fiila)