Jeg heter Mats Mulstrand, er 27 år og fra Bodø. Har nettopp avsluttet min 3 ukers praksisperiode i Svea gruve samfunn på Svalbard. Har lenge vært fasinert av Svalbard og var derfor heldig som fikk muligheten til å ha praksis der oppe. Store Norske Spitsbergen Kullkompani AS (SNSK) er morselskapet i Store Norske konsernet som er statseid og driver med gruvedrift på Svalbard.
SNSK ble startet i 1916 da selskapet overtok kulldriften i Longyearbyen etter det amerikanske gruveselskapet Arctic Coal Company. Siden den gang har selskapet drevet kontinuerlig gruvedrift, bortsett fra under andre verdenskrig. Selskapet har i dag ca. 320 ansatte. Hovedkontoret er i Longyearbyen men mesteparten av kullproduksjonen foregår i Svea ca. 60 km sør for Longyearbyen. Transporten mellom Longyearbyen og Svea er med Dornier 228 passasjerfly.
I Svea er det bygd opp et lite samfunn som består av gruver, opprensingsverk(foredling), utskipnings kai, kraftstasjon, verksted lokaler, sykestue, brakkerigger og det meste man trenger.
Mine oppgaver
I forkant av min praksisperiode fikk jeg beskjed om at en betingelse for at jeg fikk komme, var at de hadde funnet en relevant oppgave til meg. Oppgaven jeg fikk var å utvikle styringsdokumentasjon og vedlikehold for Svea Tankanlegg AS. Svea Tankanlegg er et diesel tankanlegg med en kapasitet på 17 800 kubikkmeter. Tankanlegget forsyner i hovedsak kraftstasjonen og anleggs maskiner med diesel. Anlegget er skilt ut som eget aksjeselskap og SNSK har nå overtatt driftsansvaret for dette. Jeg begynte arbeidet med en skikkelig oppgang i felt og prøvde å finne ut hva som fantes av dokumentasjon fra før. Jobbet tett sammen med driftslederen for anlegget og sammen hadde vi et møte med Statoil som er medeier. Fikk god kontakt med Bomek Consulting AS som hadde prosjektert anlegget og fikk hjelp til å skaffe tegninger og dokumentasjon. Etterpå fikk jeg opplæring i SNSK sitt vedlikeholdsprogram og fikk lagt alle komponenter og prosedyrer inn i dette.
Oppsummering.
Tiden gikk fort og jeg fikk gode tilbakemeldinger på jobben jeg gjorde. Hadde håpet å få se litt mer av driften av selskapet og mer av anlegget. Var litt uheldig med ankomsten da mange fortsatt var på ferie og driften i gruven var stanset. Veldig spennende å se hvordan klimaet påvirker utstyr og driften av det. Klimaet på Svalbard er veldig tørt og korrosjon er et lite problem. Et desto større problem er støv fra både kull og grus.