Heia, heia alle veia!

Fredag den 13. startet som en solfylt morgen, men det varte ikke lenge før de skumle skyene krøp frem… Heldigvis hadde vi presenning til å dekke tingene som ikke var vanntett. I dag fikk vi makten over tryllestaven til totalstasjonen. Vi skulle derfor markere all den resterende arkeologien i feltet, og få de inn på Intrasis. Intrsis er et geografisk database, som da viser alle prøvene og strukturene vi har plottet inn med tryllestaven. Som ansvarlige for totalstasjonen fikk vi se mye av den spennende arkeologien som foregikk.

Stein var veldig flink å svinge med metalldetektoren, og fikk flere områder med mulige metaller. Vi brukte metalldetektoren for å se om det var noen metaller, ettersom det kan være en god kilde for relative dateringer. For eksempel ble det funnet noen håndsmidde jernspikere og nagler. Disse har da tilknytning til jernalderen, men vi har bare gjort få funn så langt, og disse ble heller ikke funnet i tilknytting til selve langhuset. Dette er et bilde av jernspikeren som Benedicte fant i den ene strukturen.


En annen spennende ting som ble gjort i dag var at arkeologen Erlend fra NIKU formgravde et av de fineste stolpehullet fra langhuset. Dette var for å få frem så mye som mulig av skoningen som støttet opp stolpen, og steinene balanserte skummelt på slutten der. Vi var alle veldig imponerte av dette.

Arkeologi fører til mange spennende former og arbeidsstillinger, og her er noen kjekke bilder av hull, målere og vår bananformede flekk.



Det ser ut til at vi overlevde fredag den 13. så langt, men spørs hvor i live vi er i morgen nå som vi ikke må stå opp kl. 07.00. Vi sees på mandag,
– Martine Børkja og Cassandra Jørgensen <3