Dag 7

Heisann bloggen!

Da har vi kommen til dag 7 på utgravningskurset. Vi startet dagen med å spise frokost før vi dro videre til Nálluvuohppi for å fortsette feltarbeidet.  Da vi ankom så ble det fordelt ulike oppgaver, hvor 4 studenter dro til avfallsgropa for å grave videre og gjøre oss mest mulig ferdig med denne. Resten av gjengen ble igjen ved tuftefeltet.

Avfallsgropa: Vi begynte med å grave ferdig 1. lag før vi begynte med lag nr. 2.  Det ble funnet en del av en krittpipe, en god del bein og tenner fra dyr, kull og en uhorvelig mengde med stein.

Ingen beskrivelse er tilgjengelig.
Fink har funnet noen dyrebein. Foto: Inger Anne Eira.

Da vi var ferdige med lag 2 så renset vi opp feltet for å gjøre klart til neste steg. Det ble lagt ut markører som faste punkt for å få frem et  3-dimensjonalt bilde ved hjelp av fotogrammetri og CPOS (GNSS) målinger.

Ingen beskrivelse er tilgjengelig.
Nikola tar seg av fotograferingen av gropen. Foto: Mona Helene Nilsen.

Siste oppgave for dagen ved avfallsgropa var å grave frem en stratigrafisk profil på nordøstveggen.  Vi ble nesten ferdig, men resten må fullføres i morgen.
Ingen beskrivelse er tilgjengelig.
Utgraving av profil ved nordøstveggen. Foto: Mona Helene Nilsen

Tuftefeltet:  Hær fortsatte arbeidet med å grave lengre ned i vollen og på det som er antatt gulvlag. Profilene av veggvollen ble beskrevet og dokumentert med bilder og innmålinger. Det ble også tatt kull og jordprøver fra  de ulike profilene av veggvollen.

Det ble gjort en del nye typer funn i tuftefeltet som fiskebein og bein fra rein. I tillegg ble det funnet en krittpipestilk og trerester etter det man antar har vært indre veggkonstruksjon til tuften. Beinene fra rein ble funnet under en hodestor stein.

Både beinene og trerestene ble dekt over av plast slik at de ikke skulle tørke ut til neste dag.

 Ingen beskrivelse er tilgjengelig.
Her ser vi restene etter antatt indre veggkonstruksjon. Foto: Inger Anne Eira.

Ingen beskrivelse er tilgjengelig.
Innmåling og dokumentasjon av profil. Foto: Inger Anne Eira.

Ingen beskrivelse er tilgjengelig.
Fotografering av profil. Foto: Inger Anne Eira

Ingen beskrivelse er tilgjengelig.
Hær dekkes reinbeinene med plast. Foto: Inger Anne Eira

Da vi var ferdige for dagen ble alt utstyr ryddet bort og tatt med tilbake til feltstasjonen. Deretter ble det servert nydelig bacalao med eplekake til dessert.  Etter middagen litt utpå kvelden ble ulike funn lagt ut på labben for senere bearbeiding.

Ingen beskrivelse er tilgjengelig.
Samling av en del funn hittil. Foto: Terese Amalie Kingo Petersen Knutsen

– Mona, Terese og Inger Anne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *