Slottet 2026: Dag 4 – Røtter og meitemark!

Gode nyheter! Været var mer arkeologvennlig i dag! Delvis overskyet, delvis sol, delvis duskregn og litt vind – sånn typisk nordnorsk sommer. Med lette sinn og vind i håret gikk vi i gang med dagens arbeid!

Nordnorsk sommervær – akkurat som bestilt!

Husker du totalstasjonen fra dag 2? Den fikk vi bruk for igjen i dag. Vi har målt alle kanter, vinkler, buer og former som ser mistenkelige og menneskeskapte ut. Blant annet, har vi målt inn den store fordypningen på toppen av slottet, som vi definitivt kommer til å se nærmere på.

Johan instruerer i bruk av måleboka – som tilhører totalstasjonen

For å hjelpe oss med det, tok vi en runde fotogrammetri over denne forsenkningen. Fotogrammetri består av å ta en masse bilder for å grundig dokumentere landskap, arkitektur eller gjenstander, og videre også lage digitale modeller, som denne:

En digital modell av fordypningen

Det har lenge gått rykter om en gammel brønn på slottet, som vi nå prøver å finne spor av. Ett mulig clue kan være en ring av steiner funnet i nordenden av fordypningen, som vi i dag jobbet med å grave litt frem.

Kan dette være brønnen det er snakk om?

Masterstudentene har virkelig stått på med å avdekke og renske muren for torv, mose og sand. Nå er muren veldig godt synlig, og man kan se steder der muren har rast ut! Ingen gjenstandsfunn fra muren i dag, men vi fant ca. 10 000 feite meitemark.

Her graves muren frem!

Nå ser man muren godt!

Dagens besøk bestod av en svært ivrig journalist fra avisen «iHarstad», som tok bilder og spurte oss om prosjektet. Følg med på iHarstad, så kanskje du finner en artikkel om oss!

Mot slutten av dagen begynte vi å grave ut ei sjakt ved kanten av muren. Vi har sjekket med metalldetektor og har så langt kun funnet vanskelige røtter og moderne søppel i overflaten (ikke kast søppel i naturen, om ett par år kan det bli gravd opp igjen av en skuffet arkeolog!). I morgen fortsetter arbeidet med å grave ut sjakta – og hvem vet hva vi kan finne da?

Følg med i neste episode av Arkeologene og Legenden om Slottet!!!

– Ingrid og Kristel

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Secret Link