Heisann!
Viss du las bloggen i går, lurar du kanskje på korleis det gjekk med innmålinga av den magnetiske susceptibiliteten i går?
På kvelden fekk med prosessert dataa og teikna eit kart som viser korleis nivåa på den magnetiske susceptibiliteten varierer på delar av borgflata.

Dette kartet har vore nyttig for å avgjera kor me skulle byrja å grava. I dag starta me nemleg på to 1×1-meters ruter. Gravearbeidet er altså i gong!
I den eine ruta fann me ein lita jernklump og i den andre ein rusten spikar og nokre glasskar. Ikkje superspennande funn, men likevel utruleg gøy å vera i gong med å læra seg denne delen av det arkeologiske handverket.

Me heldt også fram med å måla den magnetiske susceptibiliteten på resten borgflata, for å laga eit endå større kart.
I tillegg brukte Johan ein drone til å fotografera flata. Dronefotoa skal brukast til å laga ein fotogrammetrisk model av terrenget – altså ein 3D-modell som viser topografien.
Fotogrammetri går ut på å ta haugevis av bilete frå ulike vinklar og med overlapp. Ein datamaskin kan dimed rekna ut plassering og form til ulike objekt og laga ein 3D-modell.
Mange av masterstudentane brukte dagen på å renska borgmuren for vegetasjonen. Seinare skal me også laga ein fotogrametrisk modell som dokumenterer sjølve borgmuren.

Varmen og sola har vore like ille i dag som i går. Det var difor perfekt at Johan måtte dra på butikken for handla verktøy, han kjøpte nemleg med seg is til heile arbeidscrewet. Sinnsjukt godt i varmen!
Dersom bloggen har lesarar i Harstad-området, kan me opplysa om at me ikkje blir sure dersom dokker kjem me kake eller vaflar til oss.
– Erlend og Magnus
