Et innblikk i en bedrift som jobber for marin bevaring
Skrevet av Sindre Vågsdal, bachelorstudent innen biologi ved institutt for arktisk og marin biologi.
Jeg har alltid hatt en stor interesse for alt som lever. Enten der er i havet, på land, i luften eller et sted imellom. Interessen tok meg til Australia som utvekslingsstudent. Der fant jeg den vakre verden under vann i form av «The great barrier reef». Mens jeg var der lærte jeg også om alle farene som truet korallrevene og andre marine miljøer. Siden da har jeg hatt stor interesse for å ta vare på havet og har startet på en utdanning som kan gjøre at jeg får jobbe med det.
I faget «BIO-2014 Praksis i næringslivet for biologistudenter» har jeg kunnet søke praksis hos flere biologirettede organisasjoner og firmaer. Jeg valgte å søke hos SALT på grunn av min interesse for å bevare havet og fordi jeg ser det som en fremtidig arbeidsplass. Søkeprosessen var enkel. Jeg sendte inn en søknad og CV og de satte opp et intervju. På intervjuet gav de meg mye informasjon om SALT (som var bra for meg siden jeg var veldig nervøs). Etter en kort prat fikk jeg tilbud om praksisplass, som jeg selvfølgelig takket ja til. Min periode hos SALT er 3 intensive uker i motsetning til andre steder som tilbudte 1 dag i uken i 15 uker. Jeg skulle være 1 uke på hovedkontoret i Svolvær, 1 uke i Båtsfjord og 1 uke i Tromsø.

SALT er en bedrift med visjonen «fremtidstro for havet, kysten og folket» som jobber prosjektbasert. Det betyr at de søker til andre aktører om prosjekter. De bruker denne friheten i hva de skal jobbe med ved å fokusere på å lage løsninger på kystens utfordringer, skape bærekraftige arbeidsplasser og å gi naturen en stemme i samfunnsdebatten. Det mener jeg naturen trenger i en verden der klimaendringer er en stor utfordring.

Hittil har jeg fått et bredt innblikk inn i arbeidet som foregår hos SALT. Prosjektet jeg jobbet med i starten skal lage opplæringsressurser til lærere om marin forsøpling. Jeg har vært med på et par møter der vi diskuterte arbeidet som er gjort og hva som skal gjøres fremover. Vi lagde også spørreundersøkelser som skal bli sendt til lærerne i prosjektet.
Forventningene jeg hadde før praksisen var å få et innblikk i arbeidsverden jeg håper å bli en del av etter utdanningen min. Etter å ha sett arbeidet som går inn i slike prosjekter og hvordan arbeidsmiljøet er her i Svolvær har bare gjort meg mer spent og jeg har håper å kunne legge igjen et merke hos SALT. Min neste oppgave er å lage en presentasjon om tareskogrestaurering som skal brukes når de søker støtte for å drive prosjektet.